Agata Duda Gracz na probie Po Burzy Szekkspira

Reżyser, scenograf; ukończyła historię sztuki ze specjalizacją mediewista-bizantolog na Uniwersytecie Jagiellońskim (1998) i Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST (2002). Pracuje w wielu polskich teatrach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Opolu, Łodzi. Reżyserka, autorka scenariuszy, scenografka; ukończyła historię sztuki ze specjalizacją mediewista-bizantolog na Uniwersytecie Jagiellońskim (1998) i Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST (2002). Pracuje w wielu polskich teatrach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Opolu, Łodzi. 

Jej przedstawienia charakteryzuje autorska, wyrazista oprawa plastyczna i szczególny, wnikliwy sposób pracy nad tworzeniem postaci. Sięga po klasyczne dramaty, choć omija współczesne teksty, pisze także sama, kreując fascynujące analizy małych społeczności ludzkich. 

Mówi o sobie, że jest rzemieślnikiem, nie artystą, a o teatrze, że „powinien być jak kościół, którego fundamentami są: wiara, szacunek, miłość i wiedza”.

Za prace scenograficzne i reżyserskie otrzymała wiele nagród, m.in. Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce, Złotego Yoricka – główną nagrodę Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Nagrodę Kapituły im. Aleksandra Bardiniego na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej za całokształt pracy artystycznej, Nagrodę Główną Festiwalu R@Port w Gdyni, nagrodę za najlepszą reżyserię na XXIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Realizacje w Teatrze Muzycznym Capitol: „Ja, Piotr Rivière, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich...” (2012), „Po Burzy Szekspira” (2016), „Makbet” (2017).

Dla Przeglądu Piosenki Aktorskiej wyreżyserowała gale: „…rewolucyjna” (2011) i „Wielka płyta 1972-2018. Bardzo drogi koncert z okazji pięćdziesiątej ósmej rocznicy taniego budownictwa mieszkaniowego” (2014) oraz koncert finałowy „Dziubanina” (2017).

Na zdjęciu podczas prób do spektaklu „Po Burzy Szekspira”, fot. Greg Noo-Wak