Wrocławski Teatr Współczesny
19 maja 2012, godz. 19

Transmisję internetową Gali na żywo można będzie oglądać na stronie silesius.wroclaw.pl lub na stronie lubimyczytac.pl

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Man
Scenogra fia i kostiumy: Anetta Piekarska-Man
Muzyka: Łukasz Wójcik
W nagraniu udział wzięli: Olga Kwiatek, Łukasz Wójcik i Sam Kierownik
Miks i mastering: Grzegorz Czachor, Łukasz Wójcik
Ruch sceniczny: Jacek Gębura
Wizualizacje: Tomasz Dobiszewski
Asystent reżysera: Marta Dzwonkowska
Produkcja: Joanna Śliwa, Joanna Margolt
Teatr Muzyczny CAPITOL

Galę prowadzi Adam Cywka

Występują: Agnieszka Bogdan, Marta Dzwonkowska, Elżbieta Golińska, Magdalena Kumorek, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Michał Chorosiński, Adam Cywka, Radosław Kasiukiewicz, Maciej Tomaszewski, Mikołaj Woubishet

Kolejność utworów:

Paulina Korzeniewska: „Dzień dobry” i „Koniec trasy”
Agnieszka Oryńska-Lesicka i Adam Cywka

Tomasz Bak: „Mieszkancy Kłodzka domagaja sie prawdy o katastro e smolenskiej!”
Marta Dzwonkowska

Edward Pasewicz: „XXY”
Michał Chorosiński oraz Radosław Kasiukiewicz i Mikołaj Woubishet

Marcin Sendecki: „Farsz”
Agnieszka Bogdan i Elzbieta Golińska

Karol Bajorowicz: „pasztetowa”
Agnieszka Bogdan, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Radosław Kasiukiewicz, Mikołaj Woubishet

Marcin Swietlicki: „Polska”
Radosław Kasiukiewicz i Mikołaj Woubishet

Konrad Góra: „Warszawie”
Agnieszka Bogdan, Marta Dzwonkowska, Elzbieta Golińska, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Michał Chorosiński, Adam Cywka, Radosław Kasiukiewicz, Maciej Tomaszewski, Mikołaj Woubishet

Joanna Roszak: „pejzaz z wewels fleth”
Elzbieta Golińskai Maciej Tomaszewski

Jacek Bierut: „Wigilie”
Adam Cywka i Maciej Tomaszewski

Marta Podgórnik: „Angelus”
Marta Dzwonkowska, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Michał Chorosiński

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki: „XI. Pochwała poezji polskiej w warunkach zagrozenia”
Magdalena KumorekMEDIA O GALI:

GAZETA WYBORCZA WROCŁAW: Najbardziej udana Gala w histrorii Silesiusa - pisze Magda Piekarska. - Tomasz Man, reżyser gali, zatytułowanej "Blok Polska" zaprosił do współpracy aktorów Capitolu, Teatru Polskiego i Współczesnego. I postawił na śpiew - Łukasz Wójcik skomponował do wierszy z nominowanych tomów znakomitą muzykę, a większość z nich pojawiła się na scenie w formie piosenek.

POLSKA GAZETA WROCŁAWSKA: Aktorzy śpiewali wiersze, krótka i spójna całość w żaden sposób nie kojarzyła się z ich akademickim recytowaniem. Wręcz przeciwnie, zachęcała do zgłębiania współczesnej poezji - pisze Małgorzata Matuszewska,.

KREATYWNY WROCŁAW: Tegoroczny spektakl galowy Sielsiusa był zaskoczeniem dla publiczności. Spektakl (...) wyreżyserowany przez Tomasza Mana z udziałem aktorów scen wrocławskich nie przypominał akademii recytatorskiej. Aktorzy śpiewali wiersze z nominowanych tomów. Powstał spójny, interesujący i bezpretensjonalny spektakl, w którym tekst i aktorska kreacja idealnie ze sobą harmonizowały - pisze Agnieszka Kołodyńska.
Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Nagroda przyznawana jest corocznie w trzech kategoriach: książka roku, debiut roku i za całokształt twórczości.

Decyzją Jury w składzie: Justyna Sobolewska, Grzegorz Jankowicz, prof. Jacek Łukasiewicz (przewodniczący), dr Adam Poprawa i prof. Tadeusz Sławek Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości otrzyma w tym roku MARCIN ŚWIETLICKI - poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Debiutował w lubelskim czasopiśmie „Akcent”. Wydał kilkanaście tomików poezji. Jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla, nagrody Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma "brulion", nagrody im. ks. Jana Twardowskiego, Paszportu Polityki (którego nie przyjął). Mieszka w Krakowie.

W kategorii Książka Roku nominacje otrzymali: 
JACEK BIERUT – „Frak człowieka”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Prozaik, poeta, krytyk literacki, laureat nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku 2002, nagrodzony także przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w konkursie na książkowy Poetycki Debiut Roku 2001. Mieszka we Wrocławiu.
KONRAD GÓRA – „Pokój widzeń”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Poeta. Wiersze publikował w „Odrze”, „Studium”, „Portrecie”, „Monadzie”. Laureat Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka we Wrocławiu i Gliwicach oraz Wiosny Poetyckiej w 2009 roku. Mieszka we Wrocławiu.
EDWARD PASEWICZ – „Pałacyk Bertolta Brechta”, Wydawnictwo EMG, Kraków
Poeta, pisarz i kompozytor. Laureat VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2000). W 2007 został nominowany do Nagrody Literackiej Gdyni za książkę „Henry Berryman. Pięśni”. W 2011 roku stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka w Krakowie.
MARTA PODGÓRNIK – „Rezydencja surykatek”, Biuro Literackie, Wrocław 
Poetka, krytyk literacki, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001). Jej wiersze tłumaczono i publikowano w Słowacji, Czechach, Niemczech, Rosji, Szwecji, Wlk. Brytanii, USA, we Włoszech i na Ukrainie. Związana z Biurem Literackim, w internetowym serwisie Biura – „Przystani” zamieszcza felietony i odpowiada za dział poetyckich debiutów. Mieszka w Gliwicach.
JOANNA ROSZAK – „Wewe”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. W 2009 roku na poznańskiej polonistyce obroniła doktorat „Synteza mowy Tymoteusza Karpowicza”. Publikowała m.in. w „Liparze” (Serbia), „Pro Femina” (Serbia), „Przeglądzie Polskim” (USA), „Odrze”, „Toposie”, „Literaturze na Świecie”, „Res Publice Nowej”, „Nowych Książkach”. Autorka książki „Południk spotkania. Paul Celan w polskiej poezji powojennej” (2009) oraz tomów poetyckich „Tintinnabuli” (2006) i „Lele” (2009). Mieszka w Poznaniu.
MARCIN SENDECKI – „Farsz”, Biuro Literackie, Wrocław
Poeta. W latach 80. i 90. związany z pismem „brulion”. Obecnie członek redakcji tygodnika „Przekrój”. Debiutował w 1992 tomem „Z wysokości”. Nominacje do Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Książka Roku otrzymały jego zbiory: „Trap” (w 2009), „22” (w 2010) i „Pół” (w 2011). Mieszka w Warszawie.
EUGENIUSZ TKACZYSZYN-DYCKI – „Imię i znamię”, Biuro Literackie, Wrocław
Poeta, prozaik, tłumacz. Laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1995), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Huberta Burdy (2007), dwukrotnie Nagrody Literackiej Gdynia (2006 i 2009) oraz Nagrody Literackiej Nike (2009). Mieszka w Warszawie.

W kategorii Debiut Roku nominowano trzy tomiki: 
KAROL BAJOROWICZ – „alteracje albo metabasis”, Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Absolwent filozofii na Uniwersytecie Śląskim, publikował w „Śląsku”, „Pograniczach”, prasie studenckiej i lokalnej. Współpomysłodawca Konkursu Prozatorskiego im. Emila Zegadłowicza. Mieszka w Bielsku-Białej i Sosnowcu.
TOMASZ BĄK – „Kanada”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Poeta nagrodzony w kilku konkursach literackich, nominowany do nagrody głównej konkursu im. Jacka Bierezina (2009, 2010). Mieszka we Wrocławiu. Wydanie nominowanego do Silesiusa tomu było nagrodą w organizowanym przez Centrum Kultury „Zamek” ubiegłorocznym konkursie poetyckim im. Klemensa Janickiego. 
PAULINA KORZENIEWSKA – „Usta Vivien Leigh”, Bramasole, Rzeszów
Dziennikarka, poetka, krytyk, studentka filologii rosyjskiej i angielskiej na UAM w Poznaniu, stypendystka na Uniwersytecie Wileńskim. Wyróżniana i nagradzana w kilkunastu ogólnopolskich konkursach poetyckich. Mieszka w Poznaniu. Nominowany tomik jest nagrodą w ogólnopolskim konkursie poetyckim „Młodzi na łodzi”, realizowanym przez Bramasole we współpracy z IBL PAN.