Występują: Justyna Szafran i Sztylety (Krzysztof Nowikow, Marcin Ożóg, Zbigniew Łowżył i Cezary Studniak)

Reżyseria: Cezary Studniak
PREMIERA KONCERTU 30 MARCA 2012 NA 33. PRZEGLĄDZIE PIOSENKI AKTORSKIEJ

TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

94 Plugawe oko poety fot Lukasz Giza 1

 

O Justynie Szafran można tak: Liryczna piękność w stylu glamour, bezkonkurencyjna w szlagierach Osieckiej, hymnach Piaf i tangach Piazzolli, gwiazda gal i festiwali.
Ale można i tak: Pyskata miłośniczka ekstremalnych emocji, wulgarna i romantyczna. Sześć lat temu stała się Frances – zapijaczoną, rozbitą bohaterką spektaklu rzecze Budda Chinaski według tekstów Charlesa Bukowskiego. W wymiętej halce, z nieprzytomnym wzrokiem rzucała straszne bluzgi i wykrzykiwała rozpacz. Przekroczyła próg artystycznej odwagi.

Poeci przeklęci, accursed poets, poètes maudits. To nie byli przyjemni faceci w dobrze skrojonych garniturach, ssący miętówki i uprzejmi dla dam. Charles Bukowski, Allen Ginsberg, Pier Paolo Pasolini, Gottfried Benn, W. H. Auden... Zazdrośnie przeklęci przez ludzi, przeciętnych jak my, na próżno marzących o szalonym i brudnym życiu. I przeklęci przez samo życie, z którym zmagali się do przedwczesnych często zgonów, w miłości heteryckiej i pedalskiej, w bólu, tęsknocie, złości i bezradności.

Kto widział rzecze Budda Chinaski (premiera na PPA w 2007 roku, później w repertuarze Capitolu), wie, czego spodziewać się po Plugawym oku poety - kontynuacji tej przygody, ale pozbawionej fabularnej osnowy i rozpisanej na wiele poetyckich głosów. Justyna Szafran przygotowała materiał z tymi samymi muzykami: gitarzystą Krzysztofem Nowikowem (autorem muzyki), basistą Marcinem Ożogiem, pianistą i perkusistą Zbigniewem Łowżyłem, multiinstrumentalnym Cezarym Studniakiem.

To koncert rock and rollowy, a nie smutny wieczór z kunsztownymi rymowankami z puentą. Ostre gitarowe riffy, mocny bas, porządne bębny, szczątkowe klawisze dla podkreślenia melodii w co ładniejszych kawałkach. Cisza i poezja, wściekłość i wrzask.

 

FOTO © ŁUKASZ GIZA / TEATR MUZYCZNY CAPITOL