021 Improwizacje2 Capitol fot Lukasz Giza 1

Autorski cykl spektakli teatralnych tworzonych na żywo co miesiąc, w ostatni poniedziałek miesiąca, wykreowany przez Agatę Dudę Gracz. Od stycznia 2015 do stycznia 2016 r. na deskach capitolowej Sceny Ciśnień pojawi się absolutna śmietanka polskiego teatru.

Zaproszeni artyści improwizować będą na temat wskazany im w liście. Autorką listu jest Agata Duda-Gracz, aktorzy otrzymują go tuż przed pojawieniem się widzów, a każdy z nich zna tylko przydzielone mu zadanie. Wykorzystując swoje umiejętności, goście Improwizacji tworzą wydarzenie jednorazowe i niepowtarzalne.

– Chciałabym pokazać nie show, nie popis, ale kawałek warsztatu, czegoś, co dzieje się zazwyczaj w intymnej przestrzeni sali prób i jest jedną z najciekawszych rzeczy w teatrze – szukaniem – mówi Agata Duda-Gracz.

Publiczność poznaje treść listów ze wskazówkami dopiero po zakończonym pokazie. 

069 Improwizacje2 Capitol fot Lukasz Giza 1

Autorką cyklu  jest AGATA DUDA-GRACZ, reżyserka, scenografka, autorka scenariuszy. Jej teatr porównywany jest przez krytykę do teatru Józefa Szajny i Tadeusza Kantora: w pełni autorski, od scenariusza przez wizję plastyczną, kostiumy, charakteryzację, po reżyserię.
Duda-Gracz ukończyła w 2003 roku Wydział Reżyserii PWST w Krakowie. Reżyseruje w najważniejszych polskich teatrach: im. Jaracza w Łodzi, im. Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Studio w Warszawie.
Dla Teatru Muzycznego Capitol wyreżyserowała „…rewolucyjną!” oraz „Wielką Płytę 1972-2018. Bardzo drogi koncert z okazji pięćdziesiątej ósmej rocznicy taniego budownictwa mieszkaniowego”, czyli Gale 31 i 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także spektakl „Ja, Piotr Riviere, skorom już zaszlachtował siekierom swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich...” zbierając znakomite recenzje.
Sięga po dramaty Geneta, inscenizowała także Camusa, Twaina, Büchnera, Szekspira i Gogola.
Za prace scenograficzne i reżyserskie otrzymała między innymi „Złoty Laur za mistrzostwo w Sztuce”, nagrodę przyznawaną przez Fundację Kultury Polskiej w Krakowie.