scena tanca capitol 1

 

TANCERZE SCENY TAŃCA CAPITOL, na zdjęciu od lewej: Katarzyna Torzyńska, Michał Pietrzak, Maja Lewicka, Piotr Stawiński, Bożena Bukowska, Dominika Józefowiak, Piotr Małecki, Ewelina Adamska-Porczyk, Marta Brendel, Michał Szymański, Katarzyna Małecka, Jan Nykiel

FOTO SZYMON SZCZEŚNIAK / TEATR MUZYCZNY CAPITOL


 

Scena Tańca CAPITOL powołana została jako odpowiedź na potrzebę tworzenia przedsięwzięć performatywno-teatralnych, w których bohaterem jest taniec.
Grupa tancerzy, zatrudnionych jako aktorzy teatru tańca, bierze udział w przedstawieniach Teatru Muzycznego Capitol, tworzy również autonomiczne spektakle w konwencji teatru tańca i tańca współczesnego. Tancerze wyłaniani są drogą audycji po ścisłej selekcji i weryfikacji umiejętności, tak aby osiągnąć wysoki poziom spektakli.

STC - to inicjatywa, dzięki której powstaje kolejna zawodowa scena prezentacji tańca. Kierownikiem zespołu jest Jacek Gębura.

 


SPEKTAKLE 

PROJEKT - KŁAMSTWO
Spektakl zrealizowany w ramach cyklu SAMIOSOBIE
grany na Małej Scenie 26 i 27 października 2012
bilety 20 zł

Pomysł i realizacja: JAN NYKIEL
Choreografia: MARTA HICHEL, JAN NYKIEL
Muzyka: PIOTR ŁYSZKIEWICZ

ZOBACZ TRAILER SPEKTAKLU (KLIKNIĘCIE W OBRAZEK OTWIERA LINK)
projektklamstwo_vimeo
„Wewnętrzny świat człowieka to królestwo wrażeń i wyobrażeń, w którym każdy, nawet najbardziej absurdalny byt ma pełne prawo istnienia. Elastyczna i lustrzana materia tego świata, uciskana z każdej strony, zniekształca odbijane przez siebie obrazy. Zdarzenia zatrzymane w zwierciadlanej pułapce stają się wspomnieniami, z ich odprysków wyłaniają się sny i marzenia. Czas zaciera granice pomiędzy wspomnieniami zdarzeń, wspomnieniami marzeń i wspomnieniami snów. Wszystko wydaje się tak samo przekonujące i równie nieprawdopodobne.Jaki sens ma zatem poszukiwanie prawdy o człowieku właśnie tutaj? Czy słowo „prawda” może mieć w tym płynnym, iluzorycznym świecie jakiekolwiek zastosowanie? Kim jest człowiek, któremu wydaje się, że sam siebie tworzy, że sam siebie odkrywa, że sam siebie odkłamuje, będąc jednocześnie tworzonym, odkrywanym i odkłamywanym?”


 12
premiera 15 grudnia 2011
gościnnie w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

Scenariusz i choreografia: JACEK GĘBURA
Muzyka: PAWEŁ ROMAŃCZUK (Małe Instrumenty)
Występują
Tancerze Sceny Tańca Capitol: KATARZYNA TORZYŃSKA, MARTA DUNAJKO, HANNA SIERAKOWSKA, MARTA HICHEL, MARTYNA ŁODEJ, JACEK GĘBURA, JACEK GOŁDYKA, JACEK WILANTEWICZ, PIOTR STAWIŃSKI, HUBERT ŻÓRAWSKI
Muzycy: PAWEŁ ROMAŃCZUK, PAWEŁ CZEPUŁKOWSKI , MATEUSZ RYBICKI, TOMASZ LESZCZYŃSKI
Śpiew: TOMASZ LESZCZYŃSKI

12 - format B2 preview_1
Spektakl inspirowany dwunastoma aspektami życia, zrealizowany w postaci oddzielonych od siebie obrazów choreograficzno-muzycznych. W obsadzie: filozof, dusza filozofa, człowiek pracujący, dziesięcioro tancerzy-aktorów i śpiewak oraz czterech muzyków grających na instrumentach różnych, akustycznie brzmiących.


Przedstawienie zrealizowane we współpracy z Fundacją Bente Kahan

Znów wytańczyć swoje własne życie - pisze Małgorzata Matuszewska w Polsce Gazecie Wrocławskiej
Zespół Jacka Gębury pokazał udaną premierę z dobrze pasującą do niej muzyką Małych Instrumentów.
Tytułowa dwunastka to dwanaście aspektów życia, prezentowanych jako odrębne obrazy. Kiedy myślę "12", nie potrafię wyliczyć aż tylu aspektów, które powinnam zapamiętać. Być może te mniej istotne schowały się za tymi bardziej dostrzegalnymi. Spektakl pokazany został w synagodze Pod Białym Bocianem, co jest dodatkowym wizualnym plusem. Widzowie, wchodząc do synagogi, przechodzą obok misternie ułożonych klocków. Te klocki aktorka układać będzie w tle prawie całego spektaklu, a w końcu zostaną brutalnie rozrzucone... Cały tekst recenzji na stronie e-teatr


 


OPERA SMOCZA

Scenariusz, reżyseria i ruch: Jacek Gębura / ttArka
Muzyka: Salvatore Sciarrino, Philip Glass, Meredith Monk
Ruszają się: Marta Dunajko, Dominika Józefowiak, Hanna Sierakowska, Katarzyna Torzyńska, Jan I. Nykiel, Hubert Żórawski

Najbardziej przypadkowi ludzie, jakich można sobie wyobrazić. Dziesięć lat temu znaleźli się w tym samym miejscu i czasie. Każdy poszedłby swoją drogą, ale wszyscy zobaczyli Smoka. Z dniem tym zapomnieli ludzkiej mowy. Nie mogą mówić, ale widzą więcej. Prawda o świecie jest przerażająca. Próbują krzyczeć, ale słowa nie wydostają się z ich gardeł. Otępiali, w półśnie wyruszają na poszukiwanie czegoś, co będzie miało znaczenie. Szukają zatracenia w romantycznej miłości, zwierzęcej fizyczności, próbują zbawiać świat, by zaraz potem dążyć do jego zagłady. Większość okazuje się być banałem i oszustwem, a życie - kiczem.

Smok miał sześć głów i był przeraźliwie samotny.
Smok, bo zaczyna się na "es".                       
Marta Dunajko

Galeria zdjęć z Opery Smoczej


Zespół uczestniczy w codziennych lekcjach tańca klasycznego, współczesnego i jazzowego pod okiem Jacka Gębury i Anny Krych. Zapraszani są również instruktorzy
i wykładowcy prowadzący warsztaty.

STC tworzą również działające od lat Studium Tańca Współczesnego MTT i nowopowstała przy Fundacji Capitol Szkoła Tańca Nowoczesnego.
Od 2002 roku teatr Capitol jest miejscem pracy Teatru Tańca Arka.

 


BYŁO...

 11 grudnia 2011 - Opera Smocza w Gdańsku
Scena Tańca Capitol pokazała się w w Trójmieście. W ramach projektu Trójmiejski Punkt Taneczny tancerze zaprezentowali w gdańskim Klubie Żak „Operę smoczą” Jacka Gębury na podstawie Dzienników Samuraja. Projekt z realizowany został we współpracy Instytutu Muzyki i Tańca w ramach projektu Scena Dla Tańca.
Do Żaka zapraszamy 11 grudnia 2011 na godz. 19. Więcej informacji na stronie Klubu Żak
 


28 października 2011  - pokaz spektaklu teatru tańca PROJEKT: TRZY SIOSTRY na Małej Scenie
Wykonawczynie: Agnieszka Bednarz, Paulina Jóźwicka, Kasia Kostrzewa są studentkami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Spektakl powstał jako ich autorski projekt w ramach działalności Koła Naukowego. Jest spójną fabularnie historią dramatu, jak również luźną kompozycją elementów, układających się w barwną i często zaskakującą plejadę postępujących po sobie wydarzeń. Nie brakuje tu dobrze zastosowanego humoru, jak również dramatyzmu i głębi czechowowskiego języka. Spektakl był prezentowany na festiwalu Space Z2010G, gdzie zajął 3 miejsce oraz na 38. Tyskich Spotkaniach Teatralnych, gdzie również został nagrodzony. Spektakl prezentowany jest w ramach programu SCENA DLA TAŃCA Instytytu Muzyki i Tańca.

SPOTKANIA  W  RUCHU Wrocław, 25–28 sierpnia 2011 Warsztaty / Projekt / Audycja
Program zajęć warsztatowych – tematy i zakres poszukiwań:
- dążenie do świadomego posługiwania się ośrodkami ruchu
- jakości ruchu – dynamika, artykulacja, rytm
- poszukiwania autentyczności ruchu
- badanie przestrzeni i świadome jej kreowanie
- kompozycja – budowanie konstrukcji ruchowych /etiud
tanecznych w oparciu o poznane wartości
- podstawy skodyfikowanej techniki tańca klasycznego
- elementy jogi i stretchingu 

Projekt
scenariusz/reżyseria/ruch - Jacek Gębura
Czterodniowe spotkania, których uwieńczeniem będzie otwarta forma spektaklu. Praca zostanie zaprezentowana podczas trwających warsztatów z możliwością wielokrotnego wznawiania po ich zakończeniu - w sezonie teatralnym 2011/2012 - w ramach działalności Sceny Tańca Capitol.
Szczegóły przygotowywanego projektu, scenariusz i opis działań wkrótce ukażą się na naszej stronie.
Propozycję pracy nad spektaklem kierujemy do osób zaawansowanych w technikach tańca współczesnego.

Audycja
W ostatni dzień warsztatów odbędzie się audycja dla tancerzy i tancerek, którzy będą mieli szansę zasilić zespół Sceny Tańca Capitol.
Scena Tańca Capitol poszukuje tancerzy etatowych/kontraktowych do realizacji spektakli repertuarowych Dużej Sceny Teatru Muzycznego Capitol(musicale), a także z zakresu teatru tańca (taniec współczesny/nowoczesny).


30 października 2010 gościliśmy na Dużej Scenie Capitolu tancerzy Śląskiego Teatru Tańca ze spektaklem La, La Land w choreografii Jacka Łumińskiego (tu więcej o spektaklu, także galeria zdjęć). Spektakl prezentowany był w ramach współpracy STT ze Sceną Tańca Capitol.

 


27 czerwca 2010, już po raz siedemnasty, w Bytomiu ruszyła Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Wystąpiła na niej Scena Tańca Capitol, obok licznych gości z całego świata. W programie – oprócz spektakli – jak zwykle warsztaty taneczne, krytyczne, radiowe, fotograficzne i panele dyskusyjne. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.


W sezonie teatralnym 2008/2009 odbyły się dwie premiery Sceny Tańca. Pierwsza - Imponderabilia w reżyserii i choreografii Leszka Bzdyla i Jacka Gębury. Druga nosi tytuł Chmurno.../PoDoBno... -- „Chmurno” zrealizowała Sylwia Hefczyńska Lewandowska, „Podobno” jest pracą Jacka Gębury.

Byliśmy z PoDoBno... w Poznaniu 11 grudnia 2009

W Art Stations Foundation (Studio Słodownia +3) i Centrum Kultury ZAMEK (Sala Wielka) zaprezentowane zostały jedne z najciekawszych polskich spektakli tanecznych. Artyści z całej Polski (Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) zaprezentowały poznańskiej publiczności produkcje taneczne zgłoszone do udziału w Polskiej Platformie Tańca 2010.

...Z PoDoBno... w Gryfinie 21 listopada 2009, na JESIENNEJ SCENIE TAŃCA
Jesienna Scena Tańca to pierwsza edycja festiwalu tańca współczesnego, prezentacja spektakli tanecznych z Polski i z zagranicy, warsztaty taneczne w różnych technikach tańca oraz kino tańca. W tej edycji zaprezentują się choreografie Teatru Tańca Vogue z Gryfina, Teatru Muzycznego Capitol z Wrocławia oraz Radosława Stępniaka (Grupa SKŁaD i Teatr Tańca Alter) z Łodzi.

...W Śląskim Teatrze Tańca z Chmurno.../PoDoBno...
Śląski Teatr Tańca, ul. Żeromskiego 27, Bytom, 6 listopada 2009, godz. 19